poniedziałek, sierpień 19, 2019
Czcionka A- A A+
Kontrast Zmiana kontrastu

Biuletyn informacji publicznej Przedbórz

Muzeum Ludowe w Przedborzu

Muzeum Ludowe w Przedborzu – jego początki  wiążą się z powołaniem przy tamtejszej szkole rolniczej Izby Ludowej. Założycielem muzeum jest nauczyciel mgr Tadeusz Michalski. Obecnie muzeum mieści się w wyremontowanym XVII - wiecznym budynku dawnej karczmy przy ul. Kieleckiej.
Jest jednym z najciekawszych w centralnej Polsce muzeów o charakterze mini-skansenu. Muzeum dotychczas zgromadziło ponad 9 tys. eksponatów, głównie etnograficznych i historycznych, do których m.in. należą:
- podwórze wiejskie z wystawą dawnych narzędzi, wozem i studnią z żurawiem;
- kącik z macewami po przedborskich Żydach;
- kuźnia i warsztat bednarski;
- izba ludowa w XIX-wiecznym stylu, a w niej piec z zapieckiem, czynne krosno, dawne meble;
- zanikające rzemiosło (rymarstwo, szewstwo, plecionkarstwo, ciesielstwo, siciarstwo, garncarstwo);
- sala z wyrobami tkactwa przedborskiego;
- historia Przedborza i okolic - wystawa prezentująca dużą kolekcję ludowych rzeźb, haftów, obrazów i fotografii chat wiejskich;
- bunkier partyzancki z okresu II wojny światowej;
- dzieje Żydów przedborskich, na której prezentowany jest m. in. Szynkwas z dawnego zajazdu;
- zasłużeni dla Ziemi Przedborskiej;
- galeria obrazów sakralnych (około 200 eksponatów);
- ekspozycja młyna wodnego typu żarnowego.

Cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski (kirkut), jeden ze starszych cmentarzy w Polsce pochodzący w XVI wieku. Położony po lewej stronie rzeki Pilicy koło Zalewu porośnięty świerkami. Macewy (kamienie nagrobne) są bardzo zniszczone. Trzy macewy z chodnika przy ul. Piotrkowskiej wydobył i zabezpieczył Tadeusz Michalski.

 

Rynek

Rynek przedborski pierwotnie brukowany, czworokątny na wzór petersburski, przy którym znajduje się kilka kamieniczek z kompleksem piwnic kolebkowych z XVII i XVIII w., w tym jedna z podcieniami, która pozostała po pożarze w 1939 roku. Obecnie Rynek jest zmodernizowany, położona została kostka brukowa. Część bruku pozostała, została odbudowana studnia, która mieści się w centralnej części rynku.

Pomniki

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się na ul. Częstochowskiej, został odsłonięty 11 listopada 1931 roku.


Pomnik Partyzantów Ziemi Przedborskiej znajduje się przy końcu mostu, obok ronda. Pomnik wystawiony według projektu Adolfa Tomasika odsłonięto 9 maja 1975 r. Został w 2012 roku odnowiony.


 Pomnik Tadeusza Kościuszki znajduje się w Parku po zachodniej stronie Pilicy, wybudowany przez społeczeństwo miasta 17 października 1917 roku (jest to jeden z najstarszych pomników w Polsce).

Ratusz Miejski w Przedborzu,

Ratusz Miejski w Przedborzu, wybudowany został w latach 1838-1840 w stylu klasycystycznym. Na bocznej ścianie ratusza od strony zachodniej widnieje tablica pamiątkowa, marmurowa, upamiętniająca nadanie praw miejskich ówczesnej wsi Lodzia (dziś Łódź) przez Władysława Jagiełłę (1423 rok). Obecnie siedziba  Urzędu Miejskiego.

Zapraszamy na weekend

przedborz1 orig

przedborz2 orig

Linki

bip

sms on

sms off

fundusz

biznes

ryby

kapital

ldk

kalejdoskop

PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Serwis używa plików cookies.

Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na ich używanie, według ustawień przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Rozumiem