Szanowni Państwo,

trwa finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego wojewódzki program profilaktyki wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi obejmujemy blisko 2 tysiące osób. Badania realizuje  Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Projekt skierowany jest do osób zamieszkałych na obszarze województwa łódzkiego ze szczególnym uwzględnieniem tzw. obszarów „białych plam" w zakresie profilaktyki raka jelita grubego tj. powiatu kutnowskiego, opoczyńskiego, pajęczańskiego, poddębickiego, tomaszowskiego, radomszczańskiego, skierniewickiego i miasta Skierniewice.

Zapraszamy do uczestniczenia w programie wszystkich mieszkańców powiatu.

Kto może uczestniczyć w Programie profilaktyki raka jelita grubego?

  • osoby w wieku od 50 do 65 roku życia niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • osoby w wieku 40 - 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • osoby w wieku 25-49 lat, z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej.

W ramach badania pacjent/pacjentka otrzyma:

  • dojazd na i z badania lub zwrot kosztów dojazdu;
  • bezpłatny środek do oczyszczenia jelita;
  • znieczulenie do badania;
  • usunięcie pojedynczych polipów wielkości do 10 mm stwierdzonych podczas badania;
  • zlecenie badań histopatologicznych pobranych wycinków

Jak można zarejestrować się na badania?

Osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku;

Biuro projektu - wejście od ul. Pabianickiej 62 pokój 983 w godz. 8.00 - 15.00; tel. 42 / 689 59 03
Rejestracja Mammografia/Endoskopia - wejście od ul. Paderewskiego 4 w godz. 8.00 - 17 .00; tel. 42 / 689 56 90 lub 42 / 689 56 91

Szanowni Państwo, rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych - sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne. Codzienna rutyna może uśpić naszą czujność i wpłynąć na stan zdrowia a podstawą oceny naszego stanu zdrowia powinny być regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne.

Zachęcamy do współpracy władze lokalne odpowiadające za lokalną politykę zdrowotną jak i wszystkich pracowników ochrony zdrowia mających piecze nad zdrowiem mieszkańców.

Zwracamy się również z prośbą o przekazanie informacji na temat organizowanych przez Państwa eventach i spotkaniach lokalnych, podczas których moglibyśmy promować badania profilaktyczne realizowane w Szpitalu Kopernika w Łodzi. Ze swojej strony proponujemy organizację stoiska, które będzie obsługiwane przez personel medyczny, wykłady dotyczące profilaktyki nowotworów oraz przekazywanie materiałów edukacyjnych.

Osoby wskazane do kontaktu ze strony Biura Projektu:

Beata Zdzienicka - Koordynator Projektu tel. 506 585 379

lżena Pietrzyk - Specjalista ds. organizacji badań tel. 42 689 59 03

Z poważaniem

Beata Zdzienicka - Koordynator Projektu

rak jelita grubego jest uleczalny