„Narodowe Czytanie” to ogólnoświatowa akcja społeczna, propagująca znajomość literatury narodowej, w której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.
 
Miejska Biblioteka Publiczna im Marii Konopnickiej w Przedborzu, jak co roku, również przyłączyła się do tej akcji. W tym roku Narodowe Czytanie zrealizowano razem z Klubem „Senior +” w Przedborzu.
 
Tegoroczna edycja przedborskiego Narodowego Czytania 2021, odbyła się w dniu 23.09.2021 r. (czwartek). Na początek, wszystkich zebranych, powitała Sylwia Tymińska – Dyrektor przedborskiej MBP. Następnie został odczytany List Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Panią Renatę Wikło z przedborskiej biblioteki. Z kolei Pani Ewa Kozłowska wprowadziła uczestników w tematykę związaną z tegorocznym utworem, czyli „Moralnością Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Do tematyki czytanego w tym roku utworu wpisała się dekoracja oraz kostiumy czytających, które przygotowała Pani Krystyna Osicka z przedborskiego Klubu „Senior+”.

Podczas Narodowego Czytania 2021, wspólnie zostały odczytane dwa akty z „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Fragmenty utworu przeczytali Seniorzy: Pani Barbara Wtorek jako Aniela Dulska, Pani Wiesława Chodkowska jako Hanka, Pani Maria Kołacińska jako Hesia, Pani Zdzisława Jaskólska jako Mela i Pan Jan Osicki jako Zbyszek.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, zarówno osobom czytającym, tym którzy pomagali nam w przygotowywaniach oraz słuchającym.

Zapraszamy ponownie w przyszłym roku 🙂