PROJEKT PN.:
„PRZECIWDZIAŁANIE DEGRADACJI DOLINY CIEKU SPOD OCHOTNIKA POPRZEZ BUDOWĘ EKOTONOWEJ STREFY BUFOROWEJ W CELU OGRANICZENIA SYMPTOMÓW EUTROFIZACJI KĄPIELISKA MIEJSKIEGO W PRZEDBORZU”
NR UDA-RPLD.05.04.02-10-0002/17-00

jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

 

Projekt polega na realizacji inwestycji, w wyniku której w dolinie cieku spod Ochotnika w miejscowości Łączkowice, gm. Masłowice, pow. Radomsko zostanie utworzona buforowa strefa ekotonowa oddzielająca wody cieku od intensywnie użytkowanych gruntów ornych.

 

Inwestycja ma na celu poprawę jakości wody w Zalewie „Przedbórz” zasilanego wodami cieku, a wykorzystywanego w części (akwen górny) w charakterze kąpieliska. Akweny środkowy i dolny eksploatowane jako stawy rybne z uwagi na walory krajobrazowe służą również rekreacji mieszkańcom Przedborza i okolic. Ponadto, jako element uzupełniający inwestycji planowane jest utworzenie ścieżki dydaktycznej wraz z opracowaniem materiałów dla szkół podstawowych w regionie. W ramach wkładu własnego Wnioskodawca utworzy także element infrastruktury turystycznej w postaci altany i zespołu ławeczek służących do organizowania spotkań edukacyjnych, a w pozostałym czasie służący turystom korzystających z uroków zbiornika wodnego w Przedborzu.

Użytkownikami efektów powstałych w ramach niniejszego projektu będą wszyscy mieszkańcy gminy Przedbórz, korzystający z walorów przyrodniczych cieku spod Ochotnika.

Inwestycja będzie realizowana od III kw. 2014 do IV kw. 2019. W wyniku realizacji projektu zostaną osiągnięte następujące efekty:

  1. powierzchnia siedlisk wspieranych w celu uzyskania lepszego statusu ochrony (CO23) – 11,4 ha;
  2. liczba wybudowanych obiektów turystycznych i rekreacyjnych – 1 szt.

Celem bezpośrednim niniejszego projektu jest wzmocnienie mechanizmów ochrony bioróżnorodności w regionie łódzkim poprzez utworzenie w dolinie cieku spod Ochotnika buforowej strefy ekotonowej, której zadaniem jest redukcja zawiesiny mineralnej oraz ładunków azotu, fosforu, co wpłynie na polepszenie jakości wody w zbiorniku „Przedbórz” wykorzystywanym częściowo jako miejsce dla kąpieli. Jako element towarzyszący niniejszego projektu planowane jest wykonanie ścieżki dydaktycznej wraz z infrastrukturą turystyczną.

Do celów pośrednich niniejszego projektu należy:

  • Ochrona wód zbiornika „Przedbórz”;
  • Poprawa warunków bytowych gatunków chronionych na terenie gminy Przedbórz;
  • Poprawa dostępu mieszkańców do infrastruktury technicznej decydującej o możliwościach rozwojowych Gminy Przedbórz i regionu;
  • Zachowanie istniejących wartości środowiska oraz walorów krajobrazowych;
  • Zapobieganie zanieczyszczeniom środowiska i ochrona przyrody;
  • Zrównoważony rozwój regionu poprzez inwestycje w infrastrukturę techniczną z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska;
  • Zachowanie istniejących wartości środowiska oraz walorów krajobrazowych;
  • Zapobieganie zanieczyszczeniom środowiska i ochrona przyrody.

Jednym z podstawowych i najprostszych narzędzi do zastosowania dla istotnej poprawy jakości wód płynących jest ograniczenie zanieczyszczeń, trafiających z obszarów upraw rolnych bezpośrednio przylegających do cieku, poprzez utworzenie strefy buforowej pomiędzy obszarem intensywnie użytkowanym (grunty orne) a ciekiem. Strefy buforowe (ekotony) usytuowane pomiędzy lądem a wodą w postaci pasa stałej roślinności (np.: ziołorośli, krzewów bądź zadrzewień) ograniczają przemieszczanie się biogenów (związków azotu i fosforu) poprzez redukcję ich stężenia w płytkich wodach gruntowych oraz w spływie powierzchniowym.

Gmina Przedbórz uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 na realizację powyższego Projektu w łącznej kwocie nieprzekraczającej 646 074,21 zł (słownie: sześćset czterdzieści sześć tysięcy siedemdziesiąt cztery złote dwadzieścia jeden groszy). Zgodnie z Umową o dofinansowanie Nr UDA-RPLD.05.04.02-10-0002/17-00, całkowita wartość Projektu wynosi 1 055 728,01 zł (słownie: jeden milion pięćdziesiąt pięć tysięcy siedemset dwadzieścia osiem złotych jeden groszy), jednakże wartość ta może ulec zmianie w wyniku wyboru Wykonawcy inwestycji.

strefa ekotonowa

Lokalizacja miejsca realizacji projektu w obrębie Łączkowice 

 

Zdjęcia występującej flory na terenie planowanej inwestycji